Räpinas toimus laulu pidu!

Praegused ja endised lauluõpilased

Foto: Marika Klimberg-Hyötyläinen

Seda ei juhtu küll iga päev, et üks kool viib peamiselt oma jõududega läbi kontsertsarja ja seda 20 aastat järjest! Jah, nii see ongi!  Tegelikult tuli 1997. aastal õpetaja Margot Suure juurde toonane Naha Algkooli direktor Valve Peebu väikese Liina Saksinguga, kes oli võitnud maakondliku “Laulukarusselli” eelvooru. Valve palus, et Margot viiks Liina telesse ja hakkaks teda õpetama. Liina pääses toona telekonkursi finaali välja ning tõi meie muusikakoolile ja Räpinale aastaid au ning kuulsust. Sealt kasvas Margotil idee, et võiks ka teiste lauljate häältega hakata tööd tegema, sest ta laulis ka ise solistina ansamblis. Nii hakkaski lauljate arv pisitasa kasvama. 2005. aasta sügisel mõtlesime, et võiks välja tulla oma kontserdiga, mille nimeks võiks olla “Õhtu lauludega”. Ega me toona siis veel ei teadnud, et kontsert muutub iga-aastaseks traditsiooniks. Esimesele kontserdile kutsusime ka külalised, kelleks oli Erja Aropi juhitud poiste ansambel Võrust. Silme ette tuli kohe ka kujutluspilt kontserdi noorimast esinejast Kadi Kaldmäest, kelle esituses kõlas Hans Hindpere laul “Üks rohutirts läks kõndima”. Selleks puhuks olid kodused riietanud Kadi rohelisse kleiti ning millestki olid isegi rohelised tundlad peakaunistuseks meisterdatud. Siinkohal on põnev mainida, et Kadi jõudis lauluõpingutega välja Amsterdami ja on praegu professionaalne jazzlaulja. Oh, nende 20 aasta kohta on palju mälestusi! Aga nüüd liigume tänasesse päeva.

Pühapäeval, 31. mail kutsusime kultuurikeskusesse kokku endised ja praegused lauljad. Kahjuks kõik küll kohale ei saabunud, kuid kes tulid, nende üle tundsime siirast rõõmu! Muidugi, ega see korraldamine ju liiga lihtne pole. Kõigepealt tuli leida lauljate kontaktid (paljude perekonnanimed on muutunud, samuti telefoninumbrid vahetunud), kuid enamuseni siiski kutse jõudis. Mitmed endised lauljad elavad ja tegutsevad välismaal ning siia sõitmine polnud võimalik.

Uhke oli vaadata, et saal täitus publikuga ning veidi hilisematele tulijatele oli keeruline kohti leida. Rõõmu pakkus korraldajatele see, et muusikakooli kontserdile tuli palju kuulajaid vallavalitsusest ja volikogust ning ka vallajuhid olid kuulamas. Teeb meele heaks, et muusikakooli tegemiste vastu tuntakse huvi!

Lava säras värviliste prožektorite valguses  ja publiku ette astus konferansjee, kelleks oli meie enda õpetaja ja tuntud muusik Meelis Hainsoo. Tema tutvustusel astus publiku ette saatebänd, kellest 3/4 olid taas muusikakooli pedagoogid: Jürgen Järvpõld (klahvpillid), Alari Piispea (basskitarr), Ilja Šarapov (löökpillid) ja külalisena mängis kitarri Alex Verlin. Kindlasti usuvad mitmed, et mis neil viga, muusikud lihtsalt mängivad koos. Tegelikkuses on kõik märksa keerulisem, kui arvata võib. Iga laul tähendab noote, aga mida pole, seda pole. Need valmistas bändi jaoks ette Jürgen Järvpõld. Noodimaterjal tuleb igaühele kirjutada, ära õppida, koosmängu harjutada ning neid aspekte, millega arvestada, on tegelikkuses hästi palju. Kokkumängu harjutamiseks kulus laupäeval 7 tundi ja pühapäeval enne soliste ning koos solistidega veel 4 tundi. Ja seda praktiliselt vaheaegadeta.

Nüüd aga kontserdi juurde. Meie kooli noored solistid võib vanuse ja lauljastaaži poolest vist jagada neljaks. Noorimas vanuserühmas esinesid: Saara Salf, Maia Reinson, Saara-Mai Vija, Maribel Küttmann ja Hugo Viktor Vürst. Nende esinemine lõi déjà vu tunde- nagu oleks telesaade “Laulukarussell” Räpinasse jõudnud! Ainult et laulud olid palju moodsamad. Eriti meeldis muusikakooli kontserdi kontekstis Hugo Viktori esitatud, aga Ott Arderi sõnadele Margot Suure loodud laul “Klaverikontsert”, mis oli ääretult piltlik ja tore! Laul lõppes igavesti vahvasti Hugo tehtud kraapsuga, mis pälvis publiku suure aplausi. Ega nendel noorimatel kerge polnud: laulu “segab” saateansambel, sest seni on harjutatud ju klaveriga, lisaks veel ärevus ja rahvast pilgeni täis saal, aga kõik said toredasti hakkama! Nunnumeeter läks kohe tööle.

Järgmisena jõudis järg aste vanemate kätte. Laval esinesid julgelt Elizabeth Randma, Kärt Eliise Sing, Helin-Marii Viskar, Marie Jürgen ja Emma Salf. Lauljate hääles oli kuulda juba laiemat  diapasooni, kujundatud häält ja kõla tekitamise oskust. Iga aastaga läheb ju esitus seoses harjutamise ja hääle arenguga paremaks ning seda märkab igaüks, kes meie kontsertidel käinud. Eriti meeldis Emma esitus. Vaba lavaline olek annab tervele laulule nii palju juurde!

Seejärel jõudsid publiku ette meie kooli “rokikutid”- Otto Valter Vürst ja Karl-Markkus Rebane, kelle lauldud laul “Ooper” tõi küll igaühele naeratuse palgeile. Ja seda ikka äratundmisrõõmust. Jaa. Sõnad: “Ja ooper käib ka puhvetis” manas silme ette ühe vinge peo ning poisid olid tõesti ägedad! Laureen-Marie Piir, kellele laulsid tausta Arhanna Sandra Arbma ja Gete-Ly Vija, lasi kõlada oma julgel, bändilikul häälel ning loos oli tugevat power’it. Alfred Vürst, kellele laulis back’i taas Gete-Ly Vija, üllatas mind sellega, et häälemurde vaevaline periood hakkab läbi saama ja juba on hääles kuulda mõnusaid bassihelisid. Imetore! Häälemurde aeg on noormeestele raske. Tahaks rohkem laulda, kuid hääl ei kuula sõna- vahepeal viskab sopraninoote, vahel aga madalaid helisid ning kunagi ei või kindel olla, kuidas läheb. See aeg tuleb aga lihtsalt üle elada! Triin Tuul tuli meie kooli laulu õppima hoopis Võrumaalt ja kuna ta õppis juba Võru muusikakoolis, siis sai ta vallavalitsuse poolt kohamaksu rahastuse ja heakskiidu, et meie kooli tulla. Pean kohe ütlema, et nii suurt innustust ja soovi hästi laulda kohtab tõeliselt harva. Ühe õppeaastaga on ta teinud määratu arenguhüppe ja siit tuleb vanematele piigadele punane häire:”Siit ma tulen!”. Alika Milova laulu „C’est La Vie“ esitus oli särav!

Järg jõuab nüüd nn suurte tegijate kätte. Lemme Salfi esituses kõlanud Uno Loobi „Kamina ees“ oli nõtke ja bossanovalikult graatsiline. Mõnus ja stiilne! Karl-Markkus, kes jagas enne lava Ottoga, esitas Jaagup Tuisu loodud laulu „Käes nüüd aeg“. Tundub, et häälemurde kõige raskem aeg on ületatud eduga ning hääl kannab juba kenasti. Veel pisut ja ta saab siis jälle sajaprotsendiliselt kuulajaskonda võluda! Gete-Ly Vija laulis kontserdil minu arvates Kristi Raiase kõige kaunima laulu „Little Girl“ ja tegi seda imehästi! Milline hääleulatus ja esituse kvaliteet! Nii rasket laulu ei suuda paljud väljakujunenud lauljadki esitada. Suurepärane! Kui ma mõni kuu tagasi sain teada, et Arhanna Sandra Arbma õpib Adele Adkins’i ja Paul Epworth  laulu James Bondi filmist „Skyfall“, olin ma võlutud. Kuna olen filmi suures kinos näinud, võin kinnitada, et see laul on filmi parim osa. Arhanna esitas laulu ülihästi ning saatehääli esitas vokaalansambel LEGEd (Gete-Ly Vija ja Lemme Salf Räpina ning Elis Padar ja Emma Liblik Põlva muusikakoolist). Kontserdi  üllatusnumbriks tuli lavale Karl-Markkus Rebane koos neidude ansambli LEGEd-ga ning nad esitasid publikule ülipopulaarse Nublu ja Frederik Küütsi laulu „Kesselaid“. Oh seda möllu ja showd, mis laval lahti läks! Olen näinud ka teisi koole seda laulmas, kuid keegi ei saa sellele ligilähedalegi! Vaat see oli üllatus! Nii puhas laul ja stiilne esitus! Annan 12-st punktist neile 15 punkti! Vürtsi lisas esitusele Alfred Vürsti poolt meisterlikult esitatud trompetisoolo.

Nüüd aga jõudis järg laulu eriala vilistlaste kätte. Lavale astus duett koosseisus Helerin Salve (õpib MUBA’s) ja Katariina Nagel (õpib Heino Elleri Muusikakoolis), kes mõlemad omandavad teadmisi ja oskusi laulu erialal. Ilus oli taas kuulata meie laulutüdrukuid!

Lõpuakordiks paluti publiku ette nii endised kui ka praegused lauljad ning kõlas Benny Anderssoni ja Björn Ulvaeuse „Thank You for the Music“, mis sobis ülihästi sellise märgilise tähendusega kontserdi lõpulooks. Solistidena astusid üles  Tairi Tolmik, Minna Emilia Vürst, Maria Rohtaas, Marike Peedosaar ja Kristin Ilm. Kuna kontsert oli tõesti väga hea ning tungis kuulajaskonnale hinge, tõusis kodupublik tänutäheks aplausi saatel püsti. Kontserdi lõppedes õnnitlesid Margot Suurt, kui kõikide lauljate õpetajat ning hoolivat ja südamlikku nõuandjat vallavolikogu esimees Enel Liin, vallavanem Mikk Tarros, muusikakooli direktor Marika Klimberg-Hyötyläinen ning paljud praegused ja endised lauluõpilased. Lõpulaul läks kordusele ja esinejad  jäädvustati fotodele, sest selline meeldejääv kultuurisündmus tuleb talletada tulevastele põlvedele. Muusikakool pakkus esinejatele ja kutsutud külalistele kultuurikeskuse fuajees sünnipäevatorti.

Täname kõiki endiseid ja praeguseid lauljaid, ülimalt meisterlikku ja professionaalset bändikoosseisu, konferansjee Meelis Hainsood, helitehnik Mati Lukku, valgusemeister Tõnu Zeigerit, kultuurikeskuse töötajaid Marika Lukku ja Marge Trumsit, lahket publikut ning lõpuks kõige tähtsamat inimest sel kontserdil- Margot Suurt imelise töö ja vaimustava kontserdi eest! Tänusõnad kuuluvad ka publikule, kes annetasid lahkel käel muusikakooli loodud fondi Noor Muusik! Täname toetuse eest ka Eesti Kultuurkapitali!

 

Marika Klimberg-Hyötyläinen

Räpina Muusikakooli direktor

 

Kontserdi video: https://youtu.be/PUGzukEK1Rg

Playlist: https://www.youtube.com/playlist?list=PLKnpvCxbBiFobC8CiIgOLh8zf6Wcl2_yE

Hugo Viktor Vürst

Foto: M. Klimberg-H

Otto Valter Vürst ja Karl-Markkus Rebane

Foto: M. Klimberg-H

Margot Suure lauluklass 2026. aastal

Foto: Marika Klimberg-Hyötyläinen

Triin Tuul

Foto: M. Klimberg-H

Lemme Salf

Foto: M. Klimberg-H

Gete-Ly Vija

Foto: M. Klimberg-H

Karl-Markkus, LEGEd ja ALfred Vürst

Foto: M. Klimberg-H

Karl-Markkus Rebane, Lege'd ja Alfred Vürst

Foto: M. Klimberg-H

Margot Suur

Foto: M. Klimberg-H

Margot Suur juubelitorti lõikamas

Foto: M. Klimberg-H

Pidupäevatordid

Foto: M. Klimberg-H

Saal kontserdi ootuses

Foto: Marika Klimberg-H

Maia Reinson

Foto: M. Klimberg-H

Saara-Mai Vija

Foto: M. Klimberg-H

Elizabeth Randma

Foto. M. Klimberg-H

Kärt Eliise Sing

Foto: M. Klimberg-H

Emma Salf

Foto: M. Klimberg-H

Alfred Vürst

Foto: M. Klimberg-H

Karl-Markkus Rebane

Foto: M. Klimberg-H

Arhanna Sandra Arbma

Foto: M. Klimberg-H

Saara Salf

Foto: M. Klimberg-H

Maribel Küttmann

Foto: M. Klimberg-H

Helin-Marii Viskar

Foto: M. Klimberg-H

Marie Jürgen

Foto: M. Klimberg-H

Laureen-Marie Piir

Foto: M. Klimberg-H

Ansambel LEGEd

Foto: M. Klimberg-H

Laureen-marie Piir, Arhanna sandra Arbma ja Gete-Ly Vija

Foto: M. Klimberg-H

Gete-Ly Vija ja Alfred Vürst

Foto: M. Klimberg-H

Gete-Ly Vija

Foto: M. Klimberg-H

Õp Jürgen Järvpõld

Foto: M. Klimberg-H

Õp Ilja Šarapov

Foto: M. Klimberg-H

Õp Alari Piispea

Foto: M. Klimberg-H

Helerin salve ja Katariina Nagel

Foto: M. Klimberg-H

Alex Verlin

Foto: M. Klimberg-H

 

 

Comments are closed.