Teisipäeval, 04. juuni õhtupoolikul seadis muusikahuviline oma sammud Räpina Valla Kultuurikeskuse poole. Oli algamas traditsiooniline kontsert “Õhtu lauludega”, sedapuhku juba 17. korda.
Õhtujuhiks paluti Meelis Hainsoo, kes on varemgi korduvalt selle ülesandega suurepäraselt hakkama saanud. Tema rahulik hääletoon ning mõnus huumor toetab kindlasti noori lauljaid, kel vahest esinemiskogemusi napib.
Esimesena astus lavale Emma Salf, kelle lauljastaaž pole küll veel muusikakoolis eriti kaua kestnud, kuid pääs ETV saatesarja ” Tähtede lava” poolfinaali oli suurepäraseks saavutuseks ning andis ka häid esinemiskogemusi. “Laule täis taevakaar” kõlas kevadiselt rõõmsalt ning andis hoogu kogu kontserdile. Järgmisena astus püünele vanem õde Lemme Salf, kel on Räpina-Põlva muusikakoolide ansamblis LEGEd juba Grand Prix’gi võidetud. Lemme mõjus laval enesekindlalt ja ootamatult täiskasvanulikult. Laval toimus kahekõne Lemme ja Karl Laanekase kitarrisoolo vahel, mis kõlas uutmoodi ja värskelt.
Gete-Ly Vija on lavalaudadel juba tuntud tegija. Lisaks osalemisele kuldses piigadekvartetis LEGEd on ta korduvalt silma paistnud ning auhinnatud erinevatel konkurssidel. Eriti võlub Gete-Ly ääretult vaba lavaline olek ning särav solistihääl. Eks harjutamine teebki meistriks.
Seejärel oli kord nooremate lauljate käes. Eimi Ootsing õpib laulu alles esimest aastat, kuid “Marju Kuudi kirju koer” kõlas tema esituses päris toredasti. Lisandra Lipsmäe astub muusikakoolis laulu erialal samuti alles esimesi samme, kuid juba on kuulda tema hääles helisevaid noote.
Elizabeth Randmal, kel lauljastaaži meie koolis vaid 2 aastat, on aga üks eriline omadus- tema sära ja sarm on nii valdavad, et unustad kuulajana kõik muu ning lihtsalt uudistad seda väikest imet.
Tütarlaste esitusele pakkusid vaheldust noormeeste etteasted. Kuigi laulumehi on muusikakoolis kokku kõigest kolm, on nad kõik täiesti omanäolised. Otto Valter Vürst pajatas oma laulus lõunamaaunistusest ning mõjus laval loomulikult ja lahedalt.
Järg jõudis Laureen-Marie Piiri kätte. Temal seisab veel palju esinemisi ja konkursse ees, kuid juba võib veidi aimata, et töö ja arengu käigus võib temast kujuneda huvitav laulja.
Helin-Marii Viskari esitatud laul “Värvid”, mida on originaalis esitanud projektansambel „Vallatud vestid“, kõlas noore ja särava neiu esituses julgelt ja enesekindlalt.
Erle-Mai Pabusk on aga laulmisega tegelnud pikemat aega. Talle sobivad lüürilised ballaadid ning just neis lauludes lööb tema naiselik ja õrn hääl särama.
Seejärel astus lavale Arhanna Sandra Arbma, kes esitas laulu „Et uus saaks alguse“ oma tuntud headuses, näidates suurepäraseid vokaalseid oskusi ning tuues laulu sõnumi iga kuulaja südamesse. Arhanna on kahtlemata noor laulja, kes on kõige rohkem konkursivõitudega pärjatud ning saanud suurepärase kogemuse osaledes 2023 novembris Junior Eurovisioonil Nicas. Karl-Markkus Rebane evib ühte omadust, mida väga paljudel lauljatel pole ja see on artistlikkus. Ja see kas on või seda pole. Sestap kõlavadki nn sisuga laulud Karli esituses väga toredasti. Kui siia juurde lisada usin töö häälega, siis saabki tulemus olla väga huvitav ja omanäoline.
Helerin Salve kuulub kindlasti samuti nn “raskekahurväe” klanni. Tema esitused on alati ehedad ja sunnivad kuulama, hoolimata sellest, et ta nagu ei teegi midagi nii erilist, kuid esitus toimib hästi, lausa suurepäraselt.
Kahtlemata on väga kogenud järgmine lauljatar Katariina Nagel. Tema paiguti tume ja salapärane, jazzisuunitlusega hääl sunnib kuulama.
Minna Emilia Vürst aga oli minu käesoleva kontserdi lemmik. Tundub, nagu hakkaks ta ka lisaks flöödi erialale ka laulus nn koju jõudma. Esitus oli väga läbi mõtestatud ning mõjus usutavalt. Lisaks Rein Rannapi laul “Raagus sõnad”, mis kuulub minu vaieldamatute lemmikute hulka, on kahtlemata üks helilooja geniaalsematest teostest. Laulu esitus oli nii sõnumit kui ka muusikat sajaprotsendiliselt täis.
Kontserdi lõpetas Alfred Vürst. Suured kiidusõnad noormehele, kes hoolimata hääle murdumisohust ning muudest takistustest, esines enesekindlalt ja hästi.
Üle ega ümber ei saa kuidagi mõnusast saatebändist. Neid võiks kuulata lõputult, sest sound oli hea, täidlane ning erinevates stiilides lood võimaldasid neil oma mänguoskusi ka näidata. Tahaks seda koosseisu rohkem nautida: Jürgen Järvpõld– klaver ja kes on ka kõigis laulutundides lauljate kontsertmeister, Karl Laanekask – kitarr ja bandžo, Alari Piispea – basskitarr ning Ilja Šarapov – löökpillid. Tänusõnad kuuluvad muidugi meie kauaaegsele koostööpartnerile Mati Lukule, kes hoolitses kontserdil heli ja valguse eest.
Kontserdisarja “Õhtu lauludega” “peasüüdlane” on aga meie muusikakooli kauaaegne, edukas, nõudlik ja samas järjepidev vokaalpedagoog Margot Suur. Teda ei saa tituleerida sõnaga “lauluõpetaja”, sest õpetaja Margot on hoopis midagi enamat!
Aitäh teile kõigile toreda kontserdielamuse eest!
Marika Klimberg-Hyötyläinen
Räpina Muusikakooli direktor