15.jaanuaril toimus Räpinas kaunis muusikasündmus. Reedel kogunes aianduskooli saali ENPO ehk lahtiseletatult Eesti Noorte Puhkpilliorkester oma järjekordset laagrit pidama. Kolm päeva tööd ja võiks öelda, et tulemus oli näha ja kuulda pühapäeva pärastlõunakontserdil. Rahvast oli kogunenud head orkestrimuusikat kuulama viiekümne ringis. Publiku seas oli Räpina puhkpilliorkestri liikmeid, lapsevanemaid, kultuuriinimesi.
Orkestrit juhatavad Sirly Illak-Oluvere ja meile teada-tuntud Riivo Jõgi. Tore oli vaadata, et nn defitsiitsemates pillirühmades oli mitmepealine mängijaskond, mis annab lootust, et noorte huvi puhkpillimuusika vastu pole raugemas.
Esitatav kava oli vaheldusrikas ja kaugeltki mitte lihtsakoeline. Avapalana kõlas Oliver Waespi Kaledoonia, mis koosnes kolmest osast. Teos oli keeruline, kuid orkester sai dirigent Sirly käe all sellega hästi hakkama. Muuseas, Kaledooniaks kutsusid vanad roomlased Šotimaad.
Järgmisena astus dirigendipulti Riivo Jõgi ning kõlas majesteetlik ning hoogne Johan Halvorseni “Bojaaride marss”.
Tõeliselt nostalgiliselt ning veidi nõukaaegselt kõlas Dmitri Šostakovitši Valss nr 2. Kreeka tuntud filosoofi järgi oli Jacob de Haan nimetanud järgmise pala – “Diogenes”.
Kontserdikavasse tõi vaheldust orkestri viieliikmeline brassikoosseis. Puhtad ja säravad trompetihelid tegid eriti kadedaks, sest tahaks sellist trompetikõla rohkem muusikakooli seinte vahele.
Bigbandilik Josef Zavinuli “Linnumaa” pani publiku kergelt jalga kaasa koputama. Väga vaimukas oli Leroy Andersoni “Liivapaberi ballett”, kus kolm noormeest (nende seas ka meie Reno Kokmann) tekitasid oma liivapaberi lihvimisseadmetega loole huvitavalt sahiseva rütmi. Noormehed end tagasi ei hoidnud ning said hakkama korraliku showga.
Kontserdi ametlikult viimaseks looks oli Ameerika ühe maagilise paiga auks nimetatud Frank Ticheli “Shenandoah” Sirly juhendamisel. Lisapalaks oli kõigile tuntud Johann Strausi Radetzky “Marss”, mida esitatakse väga tihti ka Viini uusaastakontserdil. Seda “maiuspala” juhatas temperamentselt Riivo Jõgi, kes pani kogu publiku juhatamise järgi kord vaikselt, kord valjult kaasa plaksutama.
Ja oligi kontsert läbi. Kõik, kellega pärast kontserti vestlesin, avaldasid orkestrile ja selle suurepärastele dirigentidele tunnustust. Räpina Muusikakool tänas dirigente ning viit praegust või endist meie muusikakooli õpilast (Kadi Kaldmäe – flööt; Kert Kask – klarnet; Reno Kokmann – löökpillid; Aksel Vürst – klarnet), kes vabariiklikus orkestris mängivad, kommikarpidega. Publiku seas viibis veel Jakob Täht (metsasarv), kes trauma tõttu sel korral pidi pealtvaatamisega leppima, kuid ka tema pälvis avansina kingituse. Orkestrisse pääsemine pole aga üldse lihtne. Selleks tuleb oma head mänguoskust ettemängimisel näidata ning seejärel tehakse otsus. Meie õpilastel on senini hästi läinud ning eitavaid vastuseid saadud polegi.
Suvel seisab orkestril ees kontsertreis Šveitsi ning tulemas on ka noorte laulu- ja tantsupidu, sestap tuleb eriti hoolsalt harjutada ning palju kontserte anda. Soovin Räpina Muusikakooli poolt noortele orkestrantidele ning andekatele dirigentidele palju edu ning muusikalisi kordaminekuid!
Marika Klimberg-Hyötyläinen
Räpina Muusikakooli direktor