Dünaamiline klaveriduo Ukrainast

Suurepärane klaveriduo

Foto: M. Klimberg-H

Neljapäeval, 21. septembril ootasime muusikakooli kammersaali esinema Ukraina klaveriduot koosseisus Ihor Sediuk ja Oleh Kopeliuk. Selleks tegime ka vastavad ettevalmistused. Kõrvalolevast klaveriklassist veeretati saali teinegi tiibklaver ning Tartust kutsusime kohale klaverihäälestaja, kes pani kaks klaverit omavahel õigesti kokku helisema. Kontserti tulid kuulama muusikakooli õpilased, sest tipptasemel kontsertide kuulamine on üks osa muusikakooli õppekavast. Lisaks neile tulid muusikalist külakosti nautima ka mõned lapsevanemad ja teised külalised.
Pianistidest хлопці moodustasid klaverite taga tõeliselt dünaamilise duo nii mängutehnika, ilmekuse kui ka lausa välimuse osas!
Kõigepealt tuli esitusele Johannes Brahmsi „Ungari tantsud“ 1. 3. ja 5. osa. Kui 1. ja 5. on enamusele kuulajatest väga tuttavad, siis 3. osa mõjus väga uudsena. Maurice Raveli „Introduktsioon“ ja „Allegro“ oli ehe näide impressionistlikust helikeelest. Unelev, paiguti lausa laialivalguva helipaletiga klaveriteos. Minule väga meeldis Kirmo Lintineni „Hintze tants“, mis kõlas väga kontrastselt eelmise teosega nii helikeele kui ka rikkaliku dünaamika poolest. Lyudmila Shukaylo teos „Diptühhon“ kõlas tõeliselt ukrainalikult. „Variatsioone Paganini teemale“ on kirjutanud mitmed heliloojad, esitusele tulnud Witold Lutoslawski variant kõlas toredasti. Kontserdi lõpuks kõlas Greg Andersoni „Carmen“ – fantaasia kahele klaverile. Viimased kaks teost olid tuttavate meloodiatega ning oli põnev jälgida, kuidas helilooja/arranžeerija on osanud algmaterjali ära kasutada ja fantaasial lennata lasta.
Kontserdi lõpus tõusis publik aplausi saatel tänulikult püsti ning suurepärased pianistid esitasid publiku rõõmuks veel ühe ukraina helilooja teose.
Omaltpoolt tahan kiita muusikakooli õpilasi. Noorte kuulajate seas oli hulgaliselt neid, kes viibisid selletaolisel sündmusel esmakordselt. Õpilased kuulasid esinejaid lugupidavalt ning jätsid ka esinejatele väga hea mulje. Jäime kontserdiga väga rahule!

Marika Klimberg-Hyötyläinen
Räpina Muusikakooli direktor

Esinejad tänasid sooja vastuvõtu ja meeldiva publiku eest.

Foto: T. Tuberik

Klaverivõlurid

Foto: M. Klimberg-H

Comments are closed.