Kõrgetasemeline kammermuusika kontsert Räpina Muusikakoolis

Trio esinemishoos. Tanel Joamets Husaarimütsiga.

Foto: M. Klimberg-H

Kolmapäeval, 31. jaanuaril toimus muusikakooli saalis rikkalikku muusikalist kõlapaletti pakkuv kontsert, kus esinesid: Elza Silina (viiul, Läti), Aksel Vürst (klarnet) ja Tanel Joamets (klaver).
17-aastane andekas viiuldaja Elza Silina näitas imelisi tehnilisi oskusi, kõla laialdast diapasooni, sügavat kõla ning suurt emotsiooni. Elza õpib Janis Medinši nimelises Riia Muusikakoolis ning tal on plaan kooli lõpetamise järel minna magistriharidust omandama Saksamaale.
Räpina Muusikakooli vilistlane Aksel Vürst esitles end suurepärase muusikuna: mängutehnika oli väga hea ja esituses oli palju emotsiooni. Eriti jäi kõrvu tema sulnis ja kandev piano. Aksel lõpetab kevadel õpingud Heino Elleri Muusikakoolis Tõnu Kalmu klarnetiklassis ja tema õppejõud oli samuti saalis Akslile kaasa elamas ning toetamas. Tunneme tööka ja andeka Aksli üle uhkust ning loodame, et ta lendab muusikataevas kõrgele!
Tanel Joametsa esitust sai samuti vaid nautida- mahlakas kõla ja väga oskuslik mängutehnika! Joamets võlub kuulajaid oma poeetilisuse, kõlajõu ning mahlakusega. Pole siis imestada, et ta on tuntud, eriti Sergei Rahmaninovi, Aleksandr Skrjabini, Maurice Raveli ja paljude teiste romantismi- ning impressionismiaegsete autorite rikkaliku muusikasalve väärika esitajana.
Kavas oli Eduard Tubina „Ballaad viiulile ja klaverile“, nii teos kui ka esitus jätsid sügava mulje. Maurice Raveli Sonaat viiulile ja klaverile G-duur kõlas samuti suurepäraselt. Kuna T. Joamets tegi enne igat teost lühiülevaate heliloojatest ning esitatavatest teostest, siis oli publikul kergem ja arusaadavam toimuvat kuulata. Kui Sonaadi 1. osa polnud minu jaoks eriti põnev, siis 2. osas oli äratuntav mõnus ameerikalik mõju, samuti oli säravalt tulevärgilik 3. osa. Johannes Brahmsi loodud Sonaat klarnetile ja klaverile f-moll tõi hästi esile klarneti eripära ja näitas mõlemat esinejat parimast küljest.
Suure üllatuse pakkus tuntud vene päritoluga helilooja ja dirigendi Igor Stravinski “Sõdurilugu“. Teos põhines muinasjutul, kus sõdurpoiss naaseb sõjast koju, vahetab oma viiuli börsihindade teabe vastu saatanale. Siis aga võitis kurjamilt viiuli (hinge) kaardimängus tagasi ning ravis oma mänguga terveks kuningriigi printsessi raskest haigusest. Selle tulemusena sai sõdurpoiss kingituseks pool kuningriiki. Kogu teos lõppes tehnilise ja efektse „Kuraditantsuga“. Selliseid pealkirjastatud ja vastava sisuga teoseid nimetatakse muusikute keeles programmilisteks. Esitusele lisas efekti pianisti/jutustaja uhke husaarimütsitaoline peakate.
Kuulajad jäid esitusega väga rahule ning tervitasid muusikuid südamliku ja pika aplausiga. Lisapalana esitati T. Joametsa poolt seatud Claude Debussy Menueti Väikesest süidist, mis oli kui rosin kogu kontserdiõhtule.
Mina omaltpoolt ootasin mõnda nn kollast nooti viiulilt, mõnda kiuksu klarnetilt või vale nooti klaverilt, aga neid ei tulnudki. Esitus ja ansamblitunnetus olid lihtsalt suurepärased. Projektina tegutseva kammertrio kunstiliseks juhiks on Elleri Muusikakooli klaveri- ja improvisatsiooniõppejõud Tanel Joamets. Triot ootavad ees kontserdid Heino Elleri Muusikakoolis ning Riias.
Jääme ootama uusi kontserdielamusi!

Marika Klimberg-Hyötyläinen
Räpina Muusikakooli direktor

 

Pärast õnnestunud kontserti

Foto: M. Klimberg-Hyötyläinen

 

 

Elza Silina

Foto: M. Klimberg-Hyötyläinen

Aksel Vürst

Foto: M.Klimberg-Hyötyläinen

Tanel Joamets

Foto: M. Klimberg-Hyötyläinen

Comments are closed.